יום הדבורים העולמי- 20 במאי

בשנת 2007 גילו כוורנים ברחבי העולם ש-40 מיליארד דבורים נעלמו מהכוורות שלהן. אם היעלמות הדבורים תימשך, אנחנו נהיה בבעיה קשה. 


התמונה באדיבות: יואל ירון 

הדבורים הן אחד מבעלי החיים החשובים ביותר להמשך קיומנו בני האדם, ובשנים האחרונות יש חשש להכחדה שלהן בגלל שמספרן הולך ופוחת. הדבורים הן בעלי חיים מאביקים, אלה שמעבירים את האבקה של הצמחים מהזכרים אל הנקבות, כדי להרבות אותם, ובלעדיהן תהליך זה יפגע. הדבורים עוזרות גם להתריע על סיכונים סביבתיים וכאשר מערכת אקולוגית מקומית לא מתפקדת כמו שצריך.
הכחדה של הדבורים לא רק שתגרום למחסור כלל עולמי בדבש, אלא גם של פירות וירקות.

הסכנות שעומדות בפני הדבורים הן חרקים פולשניים, חומרי הדברה וניצול הקרקע לשימושים שונים מאשר חקלאות, וכך חומרי ההזנה שלהן פוחתים ומושבות הדבורים נמצאות תחת איום רציני. 
בעקבות ההבחנה בהתמעטות של אוכלוסיית הדבורים, קמו יוזמות להגנתן. אחת מהיוזמות האלה היא יום הדבורים העולמי, שהוכרז על ידי האו"ם בשנת 2017
התאריך 20 במאי נבחר בגלל שזהו יום הולדתו של אנטון יאנסה, מחלוצי ענף הדבוראות שעוסק בגידול דבורים וייצור דבש. יאנסה נולד בסלובניה במאה ה-18, והיה המורה הראשון בעולם לגידול דבורים.


איך מציינים את יום הדבורים ברחבי העולם? (מתוך ויקיפדיה)
  • שותלים זרעי פרחי בר (מהם הדבורים מפיקות צוף), ומגדלים צמחים בגינה אשר לא זקוקים להרבה מים או לכימיקלים מיוחדים כדי לגדול.
  • מכירים את הכוורנים המקומיים ולומדים מהם על מלאכת עשיית הדבש.
  • קונים/מכינים/אוכלים דבש או מאכלים המכילים דבש.
  • קוראים ולומדים על דבורים ועל מאביקים אחרים, ועל כיצד אנו יכולים להפסיק את הכחדת הדבורים.


ה-20 במאי הוא גם יום הקיש לורן

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה