יום המדוזה - 3 בנובמבר

Jellyfish by Tuomas_Lehtinen - Freedigitalphotos.net
נכון שזה נשמע מוזר, אבל התאריך 3 בנובמבר מוקדש למדוזות- זהו יום המדוזה הבינלאומי. 

לכבוד יום המדוזה, הנה כמה עובדות מעניינות על החיות השקופות שחיות בים ומפתיעות אותנו בעקיצות וצריבות לא נעימות:

יש מדוזות שגדולות יותר מבני אדם ויש כאלה שקטנות יותר מראש סיכה.

יש מדינות שבהן אוכלים מדוזות, למשל ביפן.

המדוזות הן יצורים כל כך עתיקים. הן היו על פני כדור הארץ לפני 700 מיליון שנים, עוד לפני הדינוזאורים.למדוזה אין מוח, לב ועצמות אבל יש לה כמה סוגי עיניים.

המדוזה מורכבת בעיקר ממים וחלבון.

להקה של מדוזות נקראת באנגלית Smack (סטירה).

המדוזות יכולות להסתגל לכל סוג של מים ולכל עומק של מקווה מים.

רוב המדוזות חיות פחות משנה ויש מינים שחיים כמה ימים בלבד.

המדוזה הגדולה ביותר שתועדה בעולם היא מדוזת רעמת האריה שקוטר גופה יכול להגיע ל-2 מטרים.

לרוב עקיצות המדוזות הן רק צורבות ולא נעימות, אבל היו גם מקרים של עקיצות קטלניות: בתאילנד מת ילד בן 5 מעקיצת מדוזה קובייתית באוגוסט 2014. בשנת 2002 נפטרו שני תיירים באוסטרליה מעקיצתה של מדוזה מסוג אירוקנדג'י. 

למדוזות יש מיליוני תאים בגוף שנקראים nematocysts והם מכילים חומר צורב. התאים האלה משמשים אותן ללכידת המזון שלהן על ידי הזרקת רעלן לתוך הטרף. זאת הסיבה שצורב לנו כשאנחנו נוגעים במדוזה.

המדוזות אוכלות סוגים רבים ושונים של דברים, כגון צמחים קטנים (פיטופלנקטון), copepods (זואופלנקטון הסרטנים), ביצי דגים וזחלי דגים קטנים. הן גם אוכלות את הביצים והזחלים הצעירים של הפלנקטון ועוד סוגים רבים ושונים של בעלי חיים ימיים. יש גם מדוזות שאוכלות מדוזות אחרות!מה טוב במדוזות?
המדוזות הן יצורים חשובים מאד באוקיינוס ובים הגדול. הן משמשות כמזון למספר בעלי חיים ימיים כגון דגים וצבים גדולים. הן מספקות בתי גידול לדגים קטנים רבים והן גם מגנות לעתים על דגים קטנים מלהיאכל על ידי טורפים גדולים בעזרת התאים הצורבים שלהן. כמו כן, סרטנים צעירים רבים תופסים טרמפים בחלק העליון של מדוזות כך שהם לא צריכים לשחות.

ה-3 בנובמבר הוא גם יום עקרות הבית וגם יום הסנדוויץ'

הוסף רשומת תגובה

0 תגובות