יום קופי הים- 16 במאי

אם הייתם ילדים בשנות ה-70 או ה-80 של המאה הקודמת, אתם בטח מכירים את קופי הים, יצורים זעירים שמגיעים בדואר בצורה של גרגרים בתוך שקית, שופכים אותם לאקווריום והם מתעוררים לחיים והופכים להיות סרטנים קטנים וחמודים.

ה-16 במאי הוא יום שמוקדש ליצורים המיוחדים האלה ולסיפור המוזר מאחורי הדרך שבה הגיעו לאקווריומים שלנו.הכל התחיל כשיזם צעיר אמריקאי בשם הרולד פון בראונהוט (Harold von Braunhut), טייל בשנת 1956 על המזח וראה שהדייגים משתמשים בתור פיתיון לדגים בסרטנים קטנטנים.
במהלך שיחה עם אחד מהדייגים הוא גילה שהסרטנים הזעירים האלה הם יצורים מופלאים- בתנאי יובש קיצוניים הם נכנסים למצב של תרדמה שבו הם יכולים להישאר שנים רבות, וברגע שמכניסים אותם שוב למים הם חוזרים לחיים והופכים להיות שחיינים זריזים וחינניים. בנוסף לזה, ביצי הסרטנים המופרות יכולות להתפתח בתוך 24 שעות ובוקעים מהן סרטנים לבנים קטנטנים ברגע שמוסיפים להן מים עם מלח.

החוש העסקי של בראונהוט מיד נכנס לפעולה והוא הבין שאת היצורים המתוקים האלה אפשר לשווק כחיות מחמד להמון אנשים ולהרוויח הרבה מאד כסף.
ליצורים שגילה בראונהוט קוראים ארטמיה. זהו סוג של סרטן זעיר שנפוץ בימות ואגמים מלוחים. בארץ אפשר למצוא אותו בבריכות המלח בעתלית ובמפרץ אילת. איסוף מסחרי שלו מתאפשר במספר מועט של מקומות בעולם כמו סיביר, ימת המלח הגדולה ביוטה שבארה"ב ובסין. הם נמצאים גם בלגונות הסולר ובמדבר אטקמה בדרום אמריקה. 
בראונהוט הבין שאנשים לא יתלהבו לקנות סתם סרטנים שקוראים להם ארטמיה כחיית מחמד, אז הוא חשב וחשב והחליט לקרוא להם בשם "קופי ים", בגלל שהזכירו לו קופים עם תנועותיהם הזריזות וזנבם הארוך.
הוא שכר מאייר בשם ג'ו אורלנדו שיצר חוברות קומיקס שבהן בנה עולם שלם של דמויות קסומות מהאגדות בעלות חיים משלהן בעולם התת ימי.
הילדים האמריקאים התלהבו מהחיות החדשות שהתגלו לעולם וכמובן שביקשו מההורים לקנות להם, וקופי הים הפכו להיות הלהיט התורן באמריקה. פון בראונהוט רשם פטנט על ההמצאה שלו ובהמשך גם פיתח ביחד עם הצוות שלו "גזע מסחרי" של ארטמיה- סרטנים שנבחרו בקפידה והונדסו כך שיתאימו לחיים ארוכים יותר באקווריום.


שקית של קופי ים- רק להוסיף מים ומיד יש לכם יצורים חיים באקווריום! (קישור)
© Hans Hillewaert
קופי ים לקנייה


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה