יום הקופים- 14 בדצמבר

יום הקופים הוא חג לא רשמי שבו חוגגים את קיומם של הקופים ומעלים את המודעות לתיאוריית האבולוציה ולניסויים המדעיים שנעשים בשימוש בקופים.

זה התחיל בשנת 2000, כשסטודנט לאמנות באוניברסיטת מישיגן בשם קייסי סורוו, כתב לחבר שלו על לוח השנה שה-14 בדצמבר הוא יום הקופים. אחר כך הם החליטו לחגוג את היום הזה ביצירות אמנות בנושא הקופים ובקומיקס. הם העבירו את זה הלאה לאמנים אחרים והתחילו לקדם את היום הזה באינטרנט. מאז, יום הקופים הפך ליום חג בינלאומי שנחגג במדינות כמו ארה"ב, קנדה, גרמניה, ובריטניה.

יום הקופים נחגג גם במסיבות תחפושות לקופים, אכילה של גלידת Chunky Monkey של בן אנד ג'ריס, סיפורים על קופים, הרהורים על קרובי המשפחה מהעבר שלנו שמוצאם מהקוף ועוד.
רק תזכרו שאם אתם הולכים לספארי או לגן חיות- לא לזרוק אוכל או בקבוקי שתייה לקופים. יכול להיות שבשבילנו זה בידור, אבל להם זה מסוכן. וחוץ מזה תזכרו עוד דבר- נכון שהקופים נראים לנו מצחיקים, אבל יש להם מוח מפותח מאד ויש להם רגשות כמו לנו בני האדם. אז תתייחסו אליהם יפה ותחשבו שאם הם נמצאים בתוך כלובים, הם בעצם מאד מסכנים.
לכבוד יום הקופים תוכלו לתרום למקומות שמצילים ושומרים על קופים כמו שמורת הקופים שהצילה את קופי חוות מזור מהתעללות, לבקר ביער הקופים במושב יודפת או במקלט הקופים ביער בן שמן. לכבוד יום הקופים, קבלו כמה עובדות על קופים שבטח לא ידעתם:

הקופים יכולים לספור.

קופי הקפוצ'ינים ממין זכר משתינים על עצמם כדי למשוך בנות זוג.

קוף הבונובו, שהוא שאר הבשר הקרוב ביותר לבני אדם, הוא ביסקסואל מטבעו.

בגלל גודלו וחזותו המאיימת, נוצר לגורילה דימוי של חיה אכזרית ומסוכנת, והגדיל לעשות הסרט "קינג קונג" שתיאר את הגורילה כיצור תוקפני מאוד, אך, לאמיתו של דבר, זהו יצור רגוע הניזון בעיקר מצמחים (עלים, שורשים ופירות), אך גם צד חרקים.
מדענים גילו כי הקופים רגישים לאשליות אופטיות, בדיוק כמו בני אדם.

 
בשנת 2011, קוף נעצר בפקיסטן בגלל חציית הגבול עם הודו.

במלזיה ותאילנד מעסיקים קופים מאומנים במסיק מטעי קוקוס גדולים.

ביפן יש מסעדה שבה קופי מקאו משמשים כמלצרים.

בתמונה: קוף מקאו ממלצר במסעדה ביפן (קישור)
קופי קפוצ'ין מראים התנהגות תוקפנית כלפי אנשים שלא עוזרים לאנשים אחרים.

בסרט מלחמת הכוכבים כמעט ונתנו לקוף לשחק את יודה.
אישה מקולומביה גודלה על ידי קופים לאחר שנחטפה וננטשה בג'ונגל כשהיתה ילדה.

מוח של קוף נחשב למעדן בחלק ממדינות דרום אסיה, אפריקה וסין.

קופים יכולים להעמיד פנים.

קופים מנקים את השיניים שלהם בחוטים שהם מוצאים בטבע.

מחקר מצא שלקופים שצורחים הכי חזק יש את האשכים הקטנים ביותר.

ה-14 בדצמבר הוא גם יום הערמונים הקלויים

הוסף רשומת תגובה

0 תגובות