יום השמאליים- 13 באוגוסט

ה-13 באוגוסט הוא היום המיוחד של האנשים השמאליים. יום זה נועד להעלות את המודעות לקיומם של אנשים שמאליים, שמהווים רק 10-13% מהאוכלוסיה, ולהתחשבות במצבם.
יום השמאליים הוכרז בשנת 1976 על ידי מועדון האיטרים באנגליה.
מה זה אנשים שמאליים? שמאליים או איטרי יד ימין הם אנשים אשר מיומנים בשימוש בידם השמאלית יותר מאשר בידם הימנית. זאת בניגוד לרוב האוכלוסייה (בין 87% ל-90%), אשר ידם הימנית היא הדומיננטית.עוד כמה עובדות מעניינות על שמאליים:
בעבר היה היחס לשמאליים לא טוב במיוחד: ביפן הקדומה, אם גבר היה מגלה שהאישה שהתחתן איתה היא שמאלית, הוא היה רשאי לבטל את הנישואין או להתגרש ממנה.
בטיוואן עד לא מזמן (וגם בסין) היו מכריחים את הילדים השמאליים לכתוב ביד ימין, בגלל שקשה יותר לכתוב את הכתב הסיני ביד שמאל.
אצל האסקימואים היתה אמונה שהשמאליים הם מכשפים.

לשמאליות יש מוניטין די שלילי. הביטוי "שתי ידיים שמאליות" מבטא מישהו מרושל ולא מוצלח. הביטוי "קם על רגל שמאל" פירושו שיש למישהו יום לא מוצלח.
המילה "right" באנגלית- פירושה גם ימין וגם צודק.

יש יותר גברים שמאליים מנשים שמאליות.

כיום יש יותר מודעות לקשיים של השמאליים להשתמש במכשירים ומוצרים בסיסיים כמו מספריים, עכבר מחשב, מוט הילוכים ברכב, פותחן קופסאות שימורים ועוד, ולכן פותחו מוצרים שמותאמים במיוחד לאלה שיד שמאל שולטת אצלם.

השמאליות היא תכונה גנטית. הסיכוי להיוולד שמאלי אם שני ההורים שלך ימנים הוא 2%. אם רק הורה אחד שלך הוא שמאלי והשני ימני הסיכוי הוא 17% ואם שני ההורים שמאליים, הסיכוי שילדם יהיה שמאלי גם הוא 46%.

אצל השימפנזות אחוז השמאליים הוא בערך 50% מהאוכלוסייה.
מחקרים מראים שבקרב שמאליים ישנם יותר בעלי אייקיו הגבוה מ-140 מאשר ימניים.
לכבוד יום השמאליים קבלו רשימה של אנשים מפורסמים שהיד הדומיננטית שלהם היא שמאל:


פוליטיקה - אהוד אולמרט, ביבי נתניהו, ביל קלינטון, ברק אובמה, ג`ורג` בוש, ג`ראלד פורד, הארי טרומן, וינסטון צ`רצ`יל, בנימין נתניהו, , רונלד רייגן, פידל קסטרו, הנסיך וויליאם, קולין פאוול

זמרים וזמרות - ליידי גאגא, בוב דילן, פול סיימון, פול מקארתני, רינגו סטאר, סטינג, פיל קולינס, דויד בואי, יזהר אשדות, ג'ימי הנדריקס, קורט קוביין
עולם הקולנוע- מרלין מונרו, אנג'לינה ג'ולי, ג'וליה רוברטס, צ`רלי צ`פלין, ניקול קידמן, סטיב מקווין, טום קרוז, רוברט דה נירו, דני קיי, ברוס וויליס, רוברט רדפורד
אנשים שעשו היסטוריה- באז אולדרין, יוליוס קיסר, נפוליאון בונפרטה, ניוטון, אלברט אינשטיין, ניל אמסטרונג, המלכה ויקטוריה, אהוד בן גרא
ספורטאים - מארק ספיץ, מישל פלטיני, רומאריו, ואן בסטן, גימי קונורס, פלה, גון מקנרו, רוקי בלבואה, לארי בירד, עידן טל, ניר דוידוביץגם אתם נמצאים במועדון המכובד?

הוסף רשומת תגובה

0 תגובות