בלאק פריידי- יום שישי השחור (Black Friday)

חג ההודיה (Thanksgiving) נחגג במדינות צפון אמריקה ביום חמישי הרביעי של חודש נובמבר. היום שלמחרת, יום שישי, נקרא "יום שישי השחור" בגלל שהוא פותח את עונת המכירות לקראת חג המולד.
השם "יום שישי השחור" בא מהסימון שהיה נהוג בספרי חשבונות, בהם הצבע האדום סימן הוצאות והפסדים, והצבע השחור סימן רווחים. ביום שישי זה היו קמעונאים רבים "עוברים לצד השחור", כלומר רושמים רווחים. זהו יום שיא של הצרכנות בארצות הברית. לעומת זאת, כלכלנים רבים רואים ביום זה דרך בדיקה מצוינת להצלחת השוק הקמעונאי בארצות הברית. בעבר יום זה היה יום הקניות העמוס ביותר בשנה, אך כיום יום השבת שלפני חג המולד תפס את מקומו. ‏‏
האביזרים שנקנים לקראת חג המולד הם קישוטים לעצי חג המולד, כרטיסי ברכה, בובות סנטה קלאוס ועוד. בנוסף, ישנה קנייה מסיבית של מתנות לכבוד החג.

יום שישי השחור היה יום באמת שחור לכמה אנשים: ביום שישי השחור 2008, שחל ב-28 בנובמבר, נהרג עובד אחד של וול מארט בניו יורק ועוד ארבעה נפצעו לאחר שנרמסו על ידי המוני הלקוחות שהסתערו על החנות עם פתיחתה. ובחנות טויס אר אס בקליפורניה נהרגו שני בני אדם בקרב ירי בעקבות מה שנראה כויכוח בין שתי קבוצות של צרכנים.
המונח הומצא במאה ה-19 לאחר המשבר הכלכלי של שנת 1869 כשהסוחרים עברו לרווחים לאחר ההפסדים הגדולים שצברו.

ישנם ארגוני צרכנות ושוחרי סביבה שמחרימים את היום הזה דווקא וקוראים לו "יום ללא קניות". הם טוענים שהיום הזה גורם לאנשים לקנות דברים מיותרים והצריכה המוגברת הורסת את כדור הארץ. באיזה צד אתם? הקונה או המחרים?

אתרי הקניות באינטרנט שעושים הנחות מטורפות בבלאק פריידיי

מתי יוצא הבלאק פריידיי בשנים הקרובות?

29 בנובמבר- בלאק פריידיי  Black Friday 2019
27 בנובמבר - בלאק פריידיי Black Friday 2020
26 בנובמבר - בלאק פריידיי Black Friday 2021
25 בנובמבר- בלאק פריידיי  Black Friday 2022
24 בנובמבר- בלאק פריידיי  Black Friday 2023

אין תגובות:

פרסום תגובה