יום הגלידה- יום ראשון השלישי בחודש יולי

יום הגלידה הוא יום רשמי בארה"ב שהוכרז על ידי הנשיא רונלד רייגן בשנת 1984.
ביום זה חוגגים בארה"ב באכילת גלידה מכל מיני סוגים וטעמים, בתחרויות גלידה למיניהן ויצרני הגלידות מחלקים גלידות בחינם או עושים מבצעים שווים.לכבוד יום הגלידה, הנה כמה עובדות מעניינות עליה:

הגלידה המפורסמת ביותר בעולם, שנחשבת לאב טיפוס של הגלידות היא גלידת השמנת האיטלקית הנקראת "ג'לאטו".

הסינים אוהבים לאכול גלידה בתוך בצק ולטגן אותו.

גלידה על בסיס מים נקראת "סורבה".

גלידה לא חייבת להיות חלבית. יש גם גלידות שמתאימות לטבעונים, על בסיס סויה, שקדים או שומן צמחי.  

את המילה "גלידה" הגה אליעזר בן יהודה, על משקל המילה "לביבה" על-פי השורש ג-ל-ד, מהמילה "גליד", שהיא בעברית עתיקה נוזל שנקרש- "גליד קרח".
שף-קונדיטור המתמחה בייצור גלידות נקרא "גלסייר" (מצרפתית: Glacier) ובעברית "גלידאי".

למה אומרים "פעם שלישית גלידה"? בישראל כשפוגשים מישהו בפעם השנייה תוך פרק זמן קצר, נהוג להגיד "פעם שלישית גלידה". אז מאיפה בא הביטוי המוזר הזה? 
הכוונה במשפט היא טובה, המכרים אומרים אחד לשני שבפעם השלישית שהם יפגשו הם יחגגו את העניין באכילת גלידה. יש כאלה שאומרים שהכוונה היא שאם המכרים יפגשו שוב, מי שאומר את המשפט מתכוון לזה שהשני יהיה חייב לקנות לו גלידה. לא ברור מי צודק. גם המקור של הביטוי לא ברור לגמרי. יש שחושבים שהוא הגיע מביטוי גרמני שאומר: "nächstes Mal gibst du mir einen aus", שפירושו: בפעם הבאה תצטרך לקנות לי משקה". 
בביטוי הגרמני לא מופיעה "הפעם השלישית" כמו בביטוי הישראלי, לכן יכול להיות שהביטוי העברי מבוסס על הגרמני, אבל עדיין הוא קיבל שדרוג משלו. יש כאלה שטוענים שמקור הביטוי הוא בביטוי באנגלית If I see you next time I'll scream (בתרגום חופשי: אם אראה אותך בפעם הבאה אצעק), ובעקבות הצליל הדומה בין המילים I scream (אני אצעק) ל- Ice cream (גלידה), הומצא הביטוי "פעם שלישית גלידה". אלא שגם בביטוי הזה לא מופיעה "הפעם השלישית", וגרוע מכך, בשפה האנגלית לא קיים בכלל הביטוי הנ"ל. מי המציא את הגלידה?
יש עדויות לאכילת שלג עם מיץ ענבים בתקופת ממלכת פרס.
הסינים הם הראשונים שידוע שהכינו גלידה על ידי ערבוב של מיצי פירות וקרח. אחר כך עברה הגלידה לרומא על ידי הערבים. הרומאים הוסיפו לקרח דבש. נירון קיסר אחסן מתחת לארמון שלו קרח בשביל 
"הקינוח המתוק".
מאוחר יותר הגיעה הגלידה לצרפת שם הוסיפו לה גם חלב והיא הפכה להיות דומה לגלידה של ימינו.
ב-1903 הומצא גביע הגלידה מוופל וב-1922 הומצאה הגלידה על מקל, שממנה התפתחו הארטיקים והשלגונים.


מתי יוצא יום הגלידה בשנים הקרובות?

2020- 19 ביולי
2021- 18 ביולי
2022- 17 ביולי 

הוסף רשומת תגובה

2 תגובות

Emoji
(y)
:)
:(
hihi
:-)
:D
=D
:-d
;(
;-(
@-)
:P
:o
:>)
(o)
:p
(p)
:-s
(m)
8-)
:-t
:-b
b-(
:-#
=p~
x-)
(k)