ימים מיוחדים בשנה, חגים, אירועים, ימים מצחיקים, ימי בעלי חיים, ימי אוכל, ימי מודעות, ימי עצמאות

יום השפה הספרדית- 12 באוקטובר

ה-12 באוקטובר הוא יום השפה הספרדית. הספרדית (שנקראת באנגלית Español) או הקסטילית (באנגלית Castellano), היא שפה ששייכת לקבוצת השפות הרומאניות, שפות שהתפתחו מהשפה הלטינית.
הספרדית היא השפה הרומאנית המדוברת ביותר (השפות הרומאניות האחרות הן: איטלקית, פורטוגזית, צרפתית, ורומנית).
570 מיליון אנשים מדברים ספרדית ברחבי העולם, מה שהופך אותה לשפת הדיבור השלישית בתפוצתה בעולם, אחרי סינית מנדרינית ואנגלית. 470 מיליון אנשים דוברים ספרדית כשפת אם, והיא שפת האם השנייה המדוברת ביותר בעולם.
המדינות שמדברים בהן ספרדית הן: אורוגוואי, אל סלוודור, אקוודור, ארגנטינה, ארצות הברית, בוליביה, בליז, גינאה המשוונית, גואטמלה, הפיליפינים, הרפובליקה הדומיניקנית, הונדורס, ונצואלה, מקסיקו, ניקרגואה, ספרד, פוארטו ריקו, פנמה, פרגוואי, פרו, צ'ילה, קובה, קולומביה, קוסטה ריקה.
ספרדית היא אחד מהשפות הרשמיות של האומות המאוחדות.לכבוד יום השפה הספרדית, קבלו כמה עובדות מעניינות עליה:

השפה הספרדית הושפעה מהשפה הערבית. הצבאות הערביים החלו לכבוש את חצי האי האיברי בשנת 711, והביאו עימם את האמנות, האדריכלות והשפה הערבית לאזור. הערבית התערבבה בהדרגה עם הספרדית העתיקה שהפכה להיות השפה המדוברת כיום. כאשר ספרד גירשה את הערבים בשנת 1492, שמרה השפה כ -8,000 מילים ערביות. מלבד הלטינית, הערבית היא התורמת הגדולה ביותר לספרדית. מילים רבות בספרדית מגיעות מהשפה הערבית כמו: אל alfombra (שטיח), לה almendra (שקדים) ולה אלמודה (כרית).

השפה הספרדית היא פואטית ויש לה משפטים ארוכים. כאשר מתרגמים מאנגלית לספרדית, הטקסט צפוי להתרחב ב-15-25%. הסיבה להתרחבות זו נעוצה בכך שהספרדית מפורטת יותר, פואטית ומלאת הבעה.
כשמשחת השיניים קולגייט רצתה לפרסם במדינות דוברות ספרדית, היא נתקלה במכשול מכיוון שהמילה קולגייט בספרדית (Cuelgue) נשמעת כמו "תתלה את עצמך".

בספרדית כתובה, בתחילת כל שאלה צריך לכתוב סימן שאלה הפוך (¿).
בספרדית, אם אתם רוצים להזמין קנקן של מיץ אפרסמון, אתם צריכים לבקש "חרא דה קקי בבקשה". לא מאמינים? תבדקו בגוגל טרנסלייט: "Jarra de caqui por favor".

אם מתחשק לכם לשתות במדינות דוברות ספרדית קוקה קולה, עדיף שתבקשו רק "קוקה", מכיוון שהמילה "קולה" משמעותה בספרדית היא "ישבן".

כאשר הגיעו מחפשי הזהב ומגלי הארצות דוברי הספרדית לצפון יבשת אמריקה, הם סימנו את המקום במפה כ- "אקא נאדה" (בספרדית: aca nada, כאן אין כלום). כך קיבלה על פי אחת ההשערות קנדה את שמה.

הסדרה "דורה החוקרת" נועדה במקור ללמד ילדים אמריקאים ספרדית.

בגרסה הספרדית של בובספוג, שמותיהם של כל הדמויות מתורגמים לספרדית - 
Bob Esponja -בוב הספוג, Patricio Estrella - פטריסיו הכוכב (פטריק סטאר), Calamardo Tentáculos - קלאמרי הזרועות (סקווידוויד), Arenita Mejillas - אבן חול לחיים (סנדי צ'יקס), Don Cangrejo - דון סרטן (מר קראב), Perlita - פרלה הבת של מר קראב. ורק גארי נשאר גארי. עוד משהו קטן: אם תנסו לתרגם את השמות במלואם בגוגל טרנסלייט, תקבלו את שמות הדמויות ולא את התרגום המילולי של המילים. (מקור: ויקיפדיה)

רוצים ללמוד ספרדית? תוכלו לעשות בחינם זאת דרך האפליקציה Duolingo המשמשת ללימודי שפות. האפליקציה נתמכת מתרומות של חברות כמו גוגל, אך מקבלת תרומות גם מאדם פרטי שהחליט לקחת אותם כפרויקט: אשטון קוצ'ר.

מקור התמונה


ה-12 באוקטובר הוא גם יום קולומבוס

אין תגובות:

פרסום תגובה