יום השפה העברית- כ"א בטבת

יום השפה העברית חל בתאריך כ"א בטבת, יום הולדתו של אליעזר בן יהודה, מחיה השפה העברית. השנה בגלל שהתאריך נופל על יום שבת, הוא הוקדם ביומיים.
אליעזר בן יהודה נולד ב-7 בינואר 1858 ברוסיה ונפטר ב-16 בדצמבר 1922 בירושלים.
בשנת 1881 הוא עלה לארץ ישראל והתיישב בירושלים. הוא פעל למען החייאתה של השפה העברית שתאחד את העם היהודי בתפוצות, ייסד וערך את עיתון "הצבי", חיבר את מילון בן יהודה ואת ועד הלשון העברית.השפה העברית היא השפה בה דיברו בני ישראל בארץ כנען באלף השני לפני הספירה.
כיום יש כ-9 מיליון דוברי עברית בעולם, רובם חיים בארץ ישראל. לכ-5,300,000 איש זוהי שפת האם.


לכבוד יום השפה העברית, הנה כמה עובדות מעניינות ומפתיעות עליה:

המילים "שַׁבָּת", "אמן" ו"הללויה" הן מילים שמקורן בעברית והן משמשות גם בשפות אחרות. שבת הוא היום השביעי בשבוע או כינוי ליום מנוחה גם באנגלית. המילים אמן והללויה מסיימות תפילות באנגלית והן גם ביטוי של הסכמה למשהו שנאמר.

באוניברסיטת ייל שבארה"ב עברית נחשבת כשפה קלאסית ולומדים אותה במסגרת הלימודים הקלאסיים בשנה הראשונה ללימודים. 

האקדמיה ללשון העברית ספגה ביקורת על כך ששמה מכיל את המילה "אקדמיה" שהיא מילה בלועזית. מצחיק שהאקדמיה מתאמצת לעברת את כל המילים הלועזיות אבל בשם שלה היא משתמשת במילה שמקורה ביוונית.

כמו שאנחנו אומרים על משהו שאנחנו לא מבינים ש"זה כמו סינית בשבילי", אז הצרפתים והפינים אומרים על משהו שהם לא מבינים ש"זה כמו עברית בשבילי".מתי חל יום השפה העברית בשנים הקרובות?

2021- (שנת תשפ"ב)- 23 בדצמבר, יום חמישי
2022 - (שנת תשפ"ג)- 12 בינואר, יום חמישי
2023 - (שנת תשפ"ד)- 14 בינואר, יום שלישי

הוסף רשומת תגובה

2 תגובות

  1. השנה יוצא יום השפה העברית בשבת. לאור זאת, באיזה תאריך בדיוק מתכוונת האקדמיה ללשון לציין אותו?

    השבמחק
    תשובות
    1. צריך לשאול את שר התרבות והספורט: בשנה שבה חל כ"א בטבת באחד מימי סוף השבוע או מקום שבו מתקיים טעם מוצדק אחר, שרת התרבות והספורט תמליץ לממשלה על מועד אחר לציון יום הלשון העברית, סמוך ככל הניתן ליום כ"א בטבת.

      מחק
Emoji
(y)
:)
:(
hihi
:-)
:D
=D
:-d
;(
;-(
@-)
:P
:o
:>)
(o)
:p
(p)
:-s
(m)
8-)
:-t
:-b
b-(
:-#
=p~
x-)
(k)